Gülümsemek ne anlama geliyor, gülüş biçiminden düşünce ve anlam çıkarma

0
157 views
Gülümsemek ne anlama geliyor, gülüş biçiminden düşünce ve anlam çıkarma
Gülümsemek ne anlama geliyor, gülüş biçiminden düşünce ve anlam çıkarma

Eskil türk filmlerinde oyuncuların yüz ifadelerine dikkat etmişsinizdir. Kötü adamlar bariz bir kötü gülüşü sergilerken, iyi roldekiler de saf, masum ve iyi niyetli bir şekilde gülmeyi becerebiliyordu. Peki bunlar gerçek hayatta da geçerlimi. Yani insanların niyetlerini ve kafalarında ne düşündüklerini gülüşlerinden anlayabilirmiyiz. Psikologlar insanların gülme biçimlerinden yola çıkarak akıllarından geçenlerin anlaşılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar kadınların tanımadığı bir erkekle karşılaştığında farklı gülümseme şekillerine sahip olduğunu dile getirdi. Kişinin gülümseme tarzı ise basit bir selamlama şeklinden ibaret değil. Altında daha farklı manalar yatıyor.

Duchenne gülüşü

19. yüzyılda yeni bir kas hareketini tanımlamayı başaran psikolog Duchenne de Boulogne’nin isminin verildiği gülüştür. Hem dişlerin hem de diş etlerinin gösterileceği şekilde sergilenen bu gülümsemenin manası:” Yaklaşmasan iyi edersin” olarak yorumlanıyor.

Cilveli gülümseme

Kısa ve genellikle dudakların tek bir tarafıyla sergilenen gülümsemedir. Genellikle kadının başını diğer tarafa çevirirken göz ucuyla erkeğe bakarak yaptığı bu gülümseme özgürlük ve “tanışabiliriz” manalarını bünyesinde barındırır. Ancak elbette asla tanışmayı garantilemez.

Sosyal gülümsemeler

Bu tarz gülümsemeler genellikle kaşların kaldırılması ve gözlerin masum bir şekilde çevrilmesi ile sergilenir. Kadınlar gülümsedikten sonra gözlerini yere düşürür ve başını da aşağı doğru çevirir. Genellikle sıcakkanlılık ve sosyalleşme isteğinin temsilcisi olan bu gülümsemeyi gördüğünüzde tanışmak için davetiye almışsınız demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here